بررسی روند قیمت طلا طی هفته جاری / بازی طلا در سطح حمایتی 1210 تا 1231 دلار

[ad_1]

gold_uk1طلانیوز:بعضی از تحلیلگران معتقدند روند صعودی که طلا از ابتدای سال میلادی جاری داشته، ممکن است در هفته جاری به خطر بیوفتد. طلا روز جمعه با کاهش قیمت معامله شد و هر اونس این فلز برای تحویل در اوت در معاملات نیویورک، آخرین بار 13.60 دلار یا 1.1 درصد کاهش نشان داد و در 1209.70 دلار بسته شد.

 

 

تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده در اقتصاد آمریکا طی ماه ژوئن بیشتر از انتظارات اولیه بوده است. این مساله ااحتما افزایش نرخ بهره برای سومین بار توسط فدرال رزرو در نشست های آتی را بیشتر کرده است. فدرال رزرو آمریکا از ابتدای امسال تاکنون 2 بار نرخ بهره را افزایش داده و پیش بینی می شود یک بار دیگر تا پایان امسال نرخ بهره را افزایش دهد.

 

بر اساس این گزارش گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و متوقف شدن احتمالی سیاست های انبساطی پولی از سوی بانک های مرکزی کانادا انگلیس و اروپا طی ماه های آینده فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا وارد کرده است.

 

انتشار آمارهای مثبت اشتغال در آمریکا طی ماه ژوئن نیز موجب تقویت ارزش دلار و کاهش قیمت جهانی طلا شده است.

 

انتشار آمار اشتغال قوی آمریکا باعث شد طلا به پایین سطح حمایت 1220 دلار سقوط کند وتا 1209 دلار نیز کاهش قیمت پیدا کند.

 

طلا برای پنجمین هفته متوالی کاهش ارزش پیدا کرده و با پیش گرفتن روند نزولی، به عقیده برخی تحلیلگران  این ریسک وجود دارد که طلا در کوتاه مدت به پایین سطح حمایت کلیدی 1200 دلار سقوط کند.

 

 جاسپر لاولر، تحلیلگر ارشد بازار در “لندن کپیتال گروپ” چنین گفت: در حال حاضر هیچ تقاضای فوری برای طلا وجود ندارد و تصور می کنم که شکسته شدن پایین سطح 1200 دلار قریب الوقوع خواهد بود. وی مایل است شاهد یک موج دیگر ریزش قیمت باشد که بازار را به سطح 1170 دلار برساند و از این سطح، بازار یک روند صعودی بلندمدت را دوباره بنا کند.

 

 

کریستوفر وچیو، استراتژیست ارشد ارزی در وب سایت دیلی فارکس نیز انتظار دارد قیمتها در کوتاه مدت به سطح پایینتری سقوط کند. وی خاطرنشان کرد که طلا وارد فضای بسیار دشواری می شود زیرا بازار با ریسکهای تورم پایین در فضای نرخهای بهره رو به افزایش دست و پنجه نرم می کند. نرخهای بهره واقعی بالا می رود و این امر، هزینه های نگهداری طلا را افزایش می دهد.

 

 

از سوی دیگر ریسکهای تورم پایین، جذابیت طلا به عنوان پناهگاهی در برابر تورم را ضعیف می کند. در حالی که تورم ضعیف معمولا برای طلا منفی است اما در این مورد خاص، بعضی از تحلیلگران آن را مثبت می بینند زیرا ممکن است مانع ادامه افزایش نرخهای بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا شود.

 

 

لاولر در حالی که نسبت به طلا بدبین است اما می گوید آخرین آمار رشد دستمزد که نشان داد رشد دستمزد سالانه در ژوئن 2.5 درصد بوده است، ممکن است کار فدرال رزرو برای تحکیم سیاست پولی را دشوار کند. لوکمان اوتونوگا، محقق ارزی در FXTM نیز پیش بینی می کند آمار تورم ضعیف ممکن است در هفته جاری اندکی حمایت برای طلا فراهم کند. مهمترین رویداد هفته جاری اظهارات نیم سالانه جانت یلن، رییس فدرال رزرو در برابر کنگره در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه خواهد بود.

 

 

وی با اشاره به وجود رشد ملایم، نسبت به اقتصاد آمریکا نسبتا خوش بین بوده و همزمان، نگرانیها نسبت به پایین ماندن تورم را رد کرده و این مسئله را موقتی دانسته است. به گفته تحلیلگران، بازار فلزات ارزشمند نسبت به اظهارات یلن درباره افزایش نرخهای بهره و تصمیم برای کاهش ترازنامه بانک مرکزی حساس خواهد بود. وی پیش از این اظهار کرده بود که بانک مرکزی می خواهد کاهش ترازنامه خود را بزودی آغاز کند. آمار بهتر از حد مطلوب اشتغال که نشان داد اقتصاد آمریکا در ژوئن 222 هزار شغل ایجاد کرده است، انتظارات برای افزایش نرخهای بهره را به بالاترین سطح در دو ماه گذشته رساند.

 

 

آمار معاملات صندوقهای فدرال نشان می دهد معامله گران احتمال افزایش 25 واحدی نرخهای بهره تا پایان امسال را بیش از 60 درصد ارزیابی می کنند. تحت تاثیر انتظارات برای تحکیم سیاست پولی، بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا به حدود 2.39 درصد افزایش یافت که بالاترین سطح در دو ماه گذشته بود.

 

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که بهترین فرصت برای فروش ذخایر طلا وقتی است که قیمت جهانی این فلز گرانبها به 1235 دلار افزایش یابد.

 

به گزارش پایگاه اینترنتی بیزینس لاین، قیمت جهانی طلا طی هفته گذشته با کاهش شدید 2.5 درصدی روبرو شده و این مساله موجب نگرانی های زیادی در بین سرمایه گذاران بین المللی شده است.

 

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا در روزهای آینده بین سطح حمایتی 1210 تا سطح مقاومتی 1231 دلار در نوسان خواهد بود.

 

توصیه کارشناسان اقتصادی به سرمایه گذاران بین المللی این است که در صورتی که قیمت طلا به بیش از 1235 تا 1237 دلار  رسید، ذخایر طلای خود را بفروشند.

 

به نظر می رسد اگر سطح حمایتی 1210 دلاری شکسته شود قیمت طلا تا 1195 دلار در هر اونس کاهش خواهد یافت.

 

کوین گرادی رئیس موسسه سرمایه گذاری فونیکس فیوچرز تاکید کرد: طلا به سرعت در حال حرکت به سوی سطح حمایتی 1200 دلاری است. اگر فدرال رزرو آمریکا طی ماه های آینده نرخ بهره را افزایش دهد و برنامه خود برای کاهش تراز مالی 4.5 تریلیون دلاری را آغاز کند، قیمت طلا تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

 

متن مذاکرات نشست ژوئن فدرال رزرو نشان می دهد که مقام های ارشد بانک مرکزی آمریکا بر سر وضعیت نرخ تورم اختلاف نظرهای زیادی دارند. در حالی که جانت یلن رئیس فدرال رزرو معتقد است که کاهش نرخ تورم در آمریکا موقتی و زودگذر است ولی برخی از سیاستگذاران پولی بر این باورند که برای افزایش نرخ بهره طی ماه های آینده باید منتظر روشن شدن وضعیت نرخ تورم بود.

 

رالف پریستون تحلیلگر ارشد موسسه هریتیج وست فایننشال نیز تاکید کرد: با کاهش قیمت طلا به زیر 1250 دلار در هر اونس این احتمال وجود دارد که قیمت اونس به زودی تا 1180 دلار کاهش یاید. سرمایه گذاران بین المللی باید کاملا محتاط باشند.

 

وی پیش بینی کرده است که قیمت طلا در روزهای آینده به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.

 

 

طی روزهای آینده نیز سخنرانی جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا در کنگره و برگزاری نشست بانک مرکزی کانادا می تواند تاثیر مهمی بر روند قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی داشته باشد.

 

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای نوظهور و در حال توسعه نیز عامل مهمی برای تعیین نوسانات قیمت طلا در شرایط کنونی خواهد بود.

 

بسیاری از بانک های مرکزی بزرگ جهان ظاهرا قصد دارند اجرای سیاست های پولی انبساطی را متوقف کرده و افزایش نرخ بهره را در اولویت قرار دهند.

 

طلانیوز

لینک کوتاه این مطلب برای به اشتراک گذاری: http://www.talanews.com/fa/kp63c

اخبار و مطالب مرتبط:

اخبار و مطالب گذشته:

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *