بررسی شرایط رسیدن طلا به سطح 1250 دلاری

[ad_1]

بررسی شرایط رسیدن طلا به سطح 1250 دلاریطلانیوز: طلای جهان روز پنج شنبه پس از اظهارات رییس بانک مرکزی اروپا که صعود یورو و کاهش دلار آمریکا را بدنبال داشت، به قیمت بالاتری صعود کرد و در روز جمعه تحت تاثیر ابهامات سیاسی در امریکا به روند افزایش قیمت خود ادامه داد و جمعه به سطح 1245 دلار رسید که نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشت .

 

 

 

قیمت طلا روز پنجشنبه تا سطح 1248 دلار در هر اونس افزایش یافت که این بالاترین رقم در 3 هفته اخیر به شمار می رود.

 

به نظر استفان اینس ، مدیر بخش بازرگانی و تجارت  اسیا /پاسیفیک در موسسه OANDA ، نگرانی های سیاسی شدید در مورد تحقیقات درباره ارتباط کمپین تبلیغاتی ترامپ و روسیه در زمان انتخابات عامل کلیدی در حمایت از قیمت طلا است.

 

بانک مرکزی ژاپن  در نشست پنجشنبه سیاست های پولی انبساطی  خود را تغییر نداد و حتی  از زمان پیش بینی شده خود برای رسیدن نرخ بهره به 2 درصد عقب نشینی کرد. همین مساله موجب خواهد شد تا بانک مرکزی ژاپن نسبت به سایر بانک های مرکزی بزرگ جهان با سرعت کمتری برای تغییر سیاست های انبساطی پولی اقدام نماید.

 

 

همان طور که انتظار می رفت بانک مرکزی اروپا در نشست ماه جاری خود سیاست نرخ بهره و سایر تدابیر محرک مالی را بدون تغییر حفظ کرد اما پس از اینکه ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا متعهد شد حداقل تا دسامبر به برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی ادامه دهد، ارزش یورو جهش یافت. نرخ برابری یورو در برابر دلار بیش از یک درصد رشد کرد و دلار را تحت فشار قرار گرفت. در نتیجه، شاخص دلار که این ارز را در برابر سبدی از سایر ارزهای بزرگ دنبال می کند، 0.5 درصد نزول کرد.

 

 

به گزارش سایت اتحدیه : به گفته جاناتان باتلر، تحلیلگر موسسه میتسوبیشی، سخنرانی دراگی اساسا موافق پایین ماندن نرخهای بهره بود و بانک مرکزی اروپا تصمیم گیری درباره تعدیل سیاست پولی را تا پاییز به تاخیر خواهد انداخت.

 

 ارزش یورو با این خبر توانست صعود کند و به کاهش دلار منجر شد و کمک کرد طلا ضرری که اوایل معاملات داشت را جبران کند. حفظ سیاست پولی تسهیلی در منطقه یورو می تواند برای طلا مثبت یا منفی باشد و این مسئله به تقاضای سرمایه گذاری بستگی دارد که برای این فلز وجود خواهد داشت.

 

 
ضعف دلار از قیمت طلا که به این ارز معامله می شود، حمایت می کند. هر اونس طلا برای تحویل در اوت در بازار نیویورک آخرین بار 3.50 دلار افزایش نشان داد و در 1245.50 دلار بسته شد در حالی که اواسط معاملات تا سطح 1234.60 دلار عقب نشینی کرده بود. طلا برای پنجمین روز متوالی افزایش یافت که طولانیترین روند افزایش این فلز پس از افزایش شش روزه منتهی به 17 مه بود.

 

 

جیم وایکوف تحلیلگر اقتصادی اعتقاد دارد که قیمت جهانی کالاهای راهبردی از جمله  طلا همچنان تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار آمریکا قرار دارد. بنابر این روند نزولی یا صعودی ارزش دلار می تواند مسیر قیمت طلا را مشخص نماید.

 

ارزش دلار آمریکا از ابتدای امسال تاکنون حدود 9 درصد کاهش داشته است. ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای معتبر بین المللی تنها در ماه جاری 2 درصد کاهش یافته است و بی تردید یکی از عوامل اصلی کاهش قیمت طلا در بازار بوده است.

 

البته سوال باقی می ماند  که آیا ارزش دلار طی هفته های آینده به این روند نزولی ادامه خواهد داد؟ برای درک بهتر این مساله باید روند نوسانات ارزش دلار از 2012 تا جولای 2014 میلادی را مورد بررسی دقیق قرار دهیم.

 

شاخص ارزش دلار در این مدت در پایین ترین سطح خود به 78 واحد رسید و در بالاترین حد نیز به 84 واحد رسیده بود.در جولای 2014 میلادی شاخص دلار به 80 رسید و این رقم در ابتدای 2015 میلادی این شاخص به 100 واحد رسیده بود. در طول سال 2015 و بخش های زیادی از سال 2016 میلادی شاخص دلار بین 92 تا 100 واحد در نوسان بوده است. از اواسط جولای تا اواخر 2016 میلادی نیز شاخص دلار به 104 واحد رسید که این بالاترین ارزش دلار از 2002 میلادی بوده است.

 

ستین یاکوبسن تحلیلگر ارشد ساکسو بانک در مصاحبه با بلومبرگ تاکید کرد: ارزش دلار مطابق با سیاست های دولت ترامپ به شدت کاهش یافته است. هر چه نگرانی بین المللی نسبت به سیاست های دولت ترامپ افزایش پیدا می کند، ارزش دلار نیز تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت.

 

وی افزود: روند صعودی ارزش دلار طی ماه های گذشته فشار زیادی را بر اقتصاد کشورهای نوظهور و در حال توسعه به خصوص چین و هند وارد کرده است. پیش بینی می شود ارزش دلار آمریکا در شرایط کنونی و طی هفته های آینده با کاهش بیشتری روبرو شود.

 

از اواخر سال گذشته تاکنون هم شاخص ارزش دلار با افت شدید و چشمگیری روبرو شده است و در شش ماه گذشته به طور متوالی با کاهش همراه شده است.

 

 

به نظر نعیم اسلم، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت  تینک مارکتس، اگرچه نشست بانک مرکزی اروپا رویداد مهمی در روز پنج شنبه بود اما عامل تاثیرگذار بر طلا، دلار بوده است.

 

 

حفظ سیاست پولی تسهیلی در منطقه یورو می تواند برای طلا مثبت یا منفی باشد و این مسئله به تقاضای سرمایه گذاری بستگی دارد که برای این فلز وجود خواهد داشت. پایین ماندن نرخهای بهره هزینه نگهداری طلا را که سوددهی ندارد، پایین نگه می دارد و جذابیت سرمایه گذاری در این فلز زرد را افزایش می دهد.

 

 

سیاست نرخهای بهره فوق بسیار کم  که از زمان بحران مالی جهانی در دهه گذشته، به اجرا درآمده، عامل اصلی حمایت کننده از قیمت طلا در سالهای اخیر بوده است. اکنون که با ترمیم و رشد اقتصادی مناسب در جهان مخصوصا حوزه اروپا ،  چین و امریکا به پایان سیاستهای محرک پولی کم نزدیک شده ایم ، سرمایه گذاران مالی با نگرانی تلاش می کنند  تا سرنخهایی از چگونگی  تعدیل این سیاستها توسط بانک مرکزی اروپا که هزینه های استقراض را بسیار پایین نگه داشته بودند پیدا کنند.

 

 

ذخایر “اس پی دی آر گولد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز چهارشنبه 5.3 تن کاهش یافت و به 816.1 تن رسید که پایینترین میزان از اوایل فوریه بود.

 

تازه ترین آمارهای اقتصادی نشان می دهد که تعداد مدعیان دریافت بیمه بیکاری در آمریکا طی هفته گذشته بیشتر از حد انتظارات کاهش یافته است و به پایین ترین سطح در 5 ماه اخیر رسیده است. این مساله نشانگر بهبود اوضاع بازار کار و اشتغال آمریکا بوده است.

 

دور نخست مذاکرات برگزیت بین مقام های ارشد بریتانیا و اتحادیه اروپا روز گذشته بدون دستیابی به پیشرفت های چشمگیری به پایان رسیده است. بانک مرکزی ژاپن نیز در نشست روز گذشته خود  سیاست های پولی را بدون تغییر حفظ کرده است.

 

به نظر می رسد انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو تاثیر زیادی بر وضعیت قیمت جهانی طلا خواهد داشت. نظرسنجی رویترز از 500 کارشناس ارشد اقتصادی نشان می دهد که هنوز احتمال متوقف شدن سیاست های انبساطی پولی از سوی بانک های مرکزی بزرگ جهان طی ماه های آینده وجود دارد.

 

 

ذخایر این صندوق در هفته جاری بیش از 12 تن کاهش داشته است. به گفته کارستن منکه، تحلیلگر جولیوس بائر، از نظر تقاضای سرمایه گذاری، صندوقهای سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا این اواخر به جای ورود سرمایه، شاهد خروج آن بوده اند و بنابراین طلا از این بخش پشتیبانی چندانی کسب نکرده است.

 

طلانیوز

لینک کوتاه این مطلب برای به اشتراک گذاری: http://www.talanews.com/fa/kp83f

اخبار و مطالب مرتبط:

اخبار و مطالب گذشته:

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *