ظرفیت تولید پنل‌های خورشیدی به ۴۰۰ مگاوات در سال می‌رسد

[ad_1]

sunطلانیوز: معاون وزیر نیرو گفت: طی ۴ سال گذشته، بیشترین رشد نیروگاه‌های خورشیدی در کشور رخ داده و توانستیم حدود ۷۰ درصد تجهیزات و ۱۰۰ درصد دانش نصب آن‌ها را، بومی کنیم.

 

 

به گزارش وزارت نیرو؛ سیدمحمد صادق‌زاده، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران (ساتبا) اظهار داشت: مهم‌ترین دستاورد دولت در بخش انرژی‌های نو در ۴ سال گذشته جلب مشارکت بخش خصوصی بوده است.  خوشبختانه موفق‌ترین بخش در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بخش تجدیدپذیرها بوده است، چرا که بنیان آن براساس سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی است.

 

وی تصریح کرد: همچنین دستورالعمل منطقی که وزارت نیرو در این زمینه تدوین کرده آنقدر جذاب بوده که بخش خصوصی نیز از آن استقبال کرده است.تاکنون بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در حوزه انرژی‌های نو در وزارت اقتصاد ثبت شده است. در حال حاضر ظرفیت منصوبه انرژی‌های نو در کشور به ۴۰۰ مگاوات رسیده که امیدواریم تا پایان سال جاری، این ظرفیت به ۱۰۰۰ مگاوات برسد. به نظر می‌رسد چنین عددی با توجه به اینکه در سال اول برنامه ششم توسعه قرار داریم، مناسب باشد، چرا که مطابق این قانون می‌بایست سالانه ۱۰۰۰ مگاوات تا پایان برنامه ششم به ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر کشور اضافه کرد.

 

صادق زاده اضافه کرد: نکته ای که خیلی مهم است این است که مشارکت در قراردادهای جدید ۱۰۰ درصد خصوصی است و هیچ قرارداد نیروگاهی جدیدی به صورت دولتی در این بخش وجود ندارد. در ۴ سال گذشته ما شاهد بیشترین رشد نیروگاه‌های خورشیدی در کشور بودیم و توانستیم حدود ۷۰ درصد تجهیزات موردنیاز نصب این نوع نیروگاه‌ها و ۱۰۰ درصد دانش نصب آن‌ها را بومی کنیم.

 

معاون وزیر نیرو اظهار داشت: در روزهای آتی خط تولید حدود ۱۳۰ مگاوات پنل خورشیدی در شیراز راه اندازی می‌شود که با طرح توسعه آن که حدود ۲۵۰ مگاوات و با راه اندازی خط تولید حدود ۱۰۰ مگاواتی در کرج در ماه‌های آتی به رکورد تولید سالانه ۴۰۰ مگاوات پنل خورشیدی در کشور دست پیدا می‌کنیم. این میزان تولید در سال با توجه به نیاز داخلی کشور و با توجه به الگوی فعلی نیروگاه‌های خورشیدی، ظرفیت مناسبی است.

 

رئیس ساتبا با اشاره به بومی سازی تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی تصریح کرد: با تولید این پنل ها در داخل کشور و با احتساب ۳۰ درصد تجهیزاتی مانند ترانسفورماتور، کابل DC و … که از قبل در داخل تولید می‌شد، می‌توان گفت ما در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد از تجهیزات نیروگاه‌های خورشیدی را در داخل تولید می‌کنیم. امیدواریم تا سال آینده بتوانیم با تولید اینورترها در داخل، این روند خودکفایی در تولید نیروگاه‌های خورشیدی را به ۱۰۰ درصد برسانیم.در بخش نیروگاه‌های بادی نیز توان تکنولوژی بومی بسیار بالا رفته است و امیدواریم تا سال آینده ظرفیت این نیروگاه‌ها را در کشور بسیار بالاتر ببریم.

 

منبع:مهر

لینک کوتاه این مطلب برای به اشتراک گذاری: http://www.talanews.com/fa/kp83k

اخبار و مطالب مرتبط:

جدیدترین اخبار و مطالب:

اخبار و مطالب گذشته:

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *